Омега 3


Немає необхідності доповнювати раціон ненасиченими жирними кислотами омега-6 і омега-9 в зв'язку з профілактикою серцево-судинних захворювань. Хоча обидва типи знижують рівень холестерину ЛПНЩ, а поліненасичені жирні кислоти n-6 навіть знижують ризик ішемічної хвороби серця, їх правильне споживання легко забезпечити за допомогою дієти. Крім того, в організмі синтезуються мононенасичені жирні кислоти n-9. Однак варто використовувати добавки довголанцюжкових поліненасичених жирних кислот омега-3 (риб'ячий жир) в кількості 1 г в день. Це стосується пацієнтів з ішемічною хворобою серця (вторинна профілактика). Людям без серцево-судинних захворювань слід регулярно вживати жирну морську рибу.

Оскільки роль ненасичених жирних кислот омега-9, омега-6 і омега-3 в підтримці здоров'я і, отже, використання їх добавок дуже широка, в цій статті я зосереджуся на важливості цих жирних кислот в профілактиці серцево-судинних захворювань (ССЗ). в тому числі ішемічна хвороба серця (ІХС).

Омега-9 жирні кислоти (n-3)


Цифри 9, 6 і 3 вказують місце першої ненасиченої (подвійний) зв'язку в вуглецевого ланцюга жирної кислоти, починаючи з метильної групи. Ненасичені жирні кислоти омега-9 мають одну подвійну зв'язок і тому називаються мононенасиченими жирними кислотами (МНЖК).

MUFA omega 9 не є незамінними ненасиченими жирними кислотами, тому що організм може їх виробляти завдяки наявності відповідних ферментів. Найважливіший представник MUFA omega 9 - олеїнова кислота. Він багатий оливковою і рапсовим маслом, а також вироблених із нього маргарином. Він також міститься в тваринних жирах.

Хоча MUFA позитивно впливає на рівні ліпідів у сироватці (зниження загального холестерину, холестерину ЛПНЩ), результати довгострокових спостережних досліджень, які оцінюють зв'язок MUFA з серцево-судинними захворюваннями, неясні. Однак слід визнати, що з цього питання менше досліджень і метааналізу в порівнянні з поліненасиченими жирними кислотами (ПНЖК).

Також цікава стаття Что такое коллаген? Які функції він виконує в організмі?

Омега-6 і омега-3 жирні кислоти (n-6 і n-3)


Жирні кислоти омега-6 і омега-3 відносяться до ПНЖК і є незамінними жирними кислотами, тому що наш організм не може їх виробляти. Ці кислоти виконують безліч важливих біологічних функцій.

Основним представником ПНЖК омега-6 є лінолева кислота (ЛК), яка має дві ненасичені (подвійні) зв'язку між атомами вуглецю в вуглецевого ланцюга. Лінолева кислота міститься в соняшниковій, соєвому, сафлорова олії, олії гарбузового кісточок, олії виноградних кісточок і маргарині соняшникової олії. Крім того, у великих кількостях він присутній в волоських горіхах.

Клінічні експериментальні дослідження показують, що заміна насичених жирних кислот або вуглеводів на ЛК в раціоні знижує рівень холестерину ЛПНЩ. На відміну від MUFA, спостережні дослідження і клінічні експерименти показують, що лінолева кислота знижує ризик ішемічної хвороби серця.

Основними ПНЖК омега-3 є альфаліноленовая кислота (ALA), що має три подвійні зв'язку, і кислоти з довгим ланцюгом, тобто ейкозапентаєнова кислота (EPA з п'ятьма подвійними зв'язками) і декозагексаєнова кислота (DHA з шістьма подвійними зв'язками). Перший має рослинне походження і міститься в основному в лляному насіння, лляній олії і, в деякій мірі, в рапсовій олії. Джерелами довголанцюжкових омега-3 ПНЖК є жирна морська риба (оселедець, скумбрія, лосось, сардина, тунець, палтус) і добавки з риб'ячим жиром.

ПНЖК омега-3 знижують рівень тригліцеридів, не знижуючи холестерину ЛПНЩ. Крім того, вони пригнічують запальний процес і агрегаціютромбоцитів, що гальмує розвиток атеросклеротичної бляшки і ризик коронарної смерті у людей після серцевого нападу. Ці поліненасичені жирні кислоти також уповільнюють частоту серцевих скорочень в стані спокою і знижують кров'яний тиск.

Відповідно до цими механізмами дії омега-3 ПНЖК, як АЛК, так і, зокрема, ЕПК і ДГК, можуть запобігти захворюванню коронарної артерії. Однак через відсутність клінічних випробувань застосування добавок цих кислот в первинній профілактиці немає вагомих підстав для їх використання для цієї мети. Однак існують клінічні випробування риб'ячого жиру для вторинної профілактики ішемічної хвороби серця. Їх результати сприятливі для запобігання коронарної смерті.

Добавки омега-3 рекомендуються для профілактики вторинних серцево-судинних захворювань.


Нещодавно експерти Американської кардіологічної асоціації провели широкий огляд досліджень впливу добавок омега-3 ПНЖК на основі риби на ризик серцево-судинних захворювань і підготували документ з викладом позиції. Особливо приємно те, що вони засновували свою думку на результатах запланованих клінічних випробувань через їх більшої достовірності, ніж обсерваційні дослідження.

У своїх висновках експерти визнали правомірність використання добавок омега-3 ПНЖК у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, в тому числі після недавнього його серцевого нападу, оскільки вони можуть