Коензим Q10 одна із речовин, підтримують правильне функціонування організму. Може поставлятися з їжею або біологічно активних добавок. Важливо вибрати якісний препарат, який містить правильну дозу цієї речовини. Дізнайтеся про переваги використання коензиму Q10.

Багато людей пов'язують коензим Q10 із речовиною, яка уповільнює процес старіння організму і, таким чином, покращує зовнішній вигляд шкіри, зменшуючи зморшки та зміцнюючи шкіру. З цієї причини він є частим інгредієнтом у косметиці для щоденного догляду та добавкою, що рекомендується для використання у зрілому віці. Однак варто пам'ятати, що коензим Q10 має дещо ширшу дію, і його недолік може сприяти виникненню різних видів недуг.

Що таке Коензім Q10?

Це органічна хімічна сполука, що належить до групи хінонів. Звичайно, ця речовина присутня в клітинах організму - саме в їх мітохондріях. Він вільно переміщається їх мембраною, завдяки чому можливе перенесення електронів. Коензим Q10 також відомий як убіхінон. Цей термін пов'язаний із повсюдністю цієї речовини в організмі. Воно походить від латинського слова «ubitarius», що означає «всюдисущий».

При нормальному фізіологічному стані організму (гомеостазі) коензим Q10 синтезується всіма клітинами та тканинами. Кількість речовини, що утворюється таким чином, достатньо покриття потреб організму. Дефіцит коензиму Q10 найчастіше виникає, коли різні зовнішні та внутрішні чинники заважають правильному функціонуванню організму.

Коензим Q10 був виділений у 1957 році з мітохондрій серцевого м'яза великої рогатої худоби. Через два роки було з'ясовано його хімічну структуру, а потім і точну структуру. Вже тоді його віднесли до хімічних сполук, що мають окисно-відновні властивості. Також стало ясно, що коензим Q10 відіграє важливу роль у метаболічних змінах, а точніше у їхньому найважливішому моменті, тобто циклі Кребса.

 Коензим Q10 - властивості

Коензим Q10 є кристалічною речовиною інтенсивного жовтого кольору. Його запах описується як "специфічний". Він не розчиняється у воді (як і інші убіхінони), але розчиняється у жирах. Це фотостабільна хімічна сполука. Він також має термостабільні властивості, що означає, що він стійкий до нагрівання. Проте температура вище 50 градусів за Цельсієм ушкоджує CoQ10.

Коензим Q10 багато дослідників називають «вітаміном Q10». Однак відомо, що ця речовина не відноситься до цієї групи, оскільки не має характерних для неї характеристик. Однак виявлено певну аналогію по будові з вітаміном Е та вітаміном К. Активною формою для організму людини є коензим Q10, що містить 10 залишків ізопрену.

Як згадувалося раніше, CoQ10 може синтезуватися організмом. Однак варто пам'ятати, що цей процес залежить від багатьох факторів. Окислювальний стрес є найбільш відповідальним за його порушення. Підкреслюється також роль надто інтенсивних фізичних навантажень, холоду, аномального рівня гормонів щитовидної залози. Також відомо, що синтез коензиму Q10 покращується під впливом вітамінів групи В (особливо фолієвої кислоти, пантотенової кислоти, вітаміну В12). Виробництво коензиму Q10 відбувається у печінці. Ця речовина складається з фенілаланіну та тирозину.

Як коензим Q10 діє на організм людини?

Коензим Q10 має велике біологічне значення. Це речовина, що бере активну участь у транспорті електронів у клітинах внутрішніх органів і тканин. Завдяки цьому можна виробляти велику кількість енергії, необхідної для метаболічних процесів. Крім того, коензим Q10 стабілізує клітинні мембрани, що є результатом його взаємодії з мембранними білками. Таким чином, клітини стають менш сприйнятливими до згубного впливу шкідливих факторів. Також відсутні втрати речовин, важливих для їхньої правильної роботи.

Відомо, що коензим Q10 має антиоксидантні властивості. Це означає, що може вловлювати і усувати вільні радикали кисню. Це речовини, що з'являються в організмі людини під впливом різних факторів та процесів. Вони мають одиночні електрони, що є їм неприродним станом. Ось чому вони намагаються зібрати їх разом. Як наслідок, вони руйнують звичайні клітини. Вільні радикали відповідальні за окислювальний стрес, прискорення процесів старіння та канцерогенез.

Антиоксидантні властивості коензиму Q10 важливі для підтримання гарного стану та гарного зовнішнього вигляду шкіри. Під впливом вільних радикалів швидше утворюються зморшки, а шкіра стає в'ялою і втрачає еластичність. Саме тому коензим Q10 часто додають до косметики, особливо призначеної для зрілої шкіри.

Проте антиоксидантні властивості важливі й інших клітин організму. Особливо ті, які постачаються до кровоносної системи. Коензим Q10 сприяє зниженню ризику розвитку захворювань серця та судин (включаючи недостатність кровообігу та атеросклероз). Убіхінон забезпечує правильну оксигенацію клітин та регулює рівень холестерину.

Коензим Q10 підтримує імунну систему. Це відбувається шляхом надання потрібної кількості енергії його клітин. Таким чином вони можуть ефективно захищати організм від різних видів збудників.

Коензим Q10 також допомагає скелетним м'язам. Це особливо важливо для фізично активних людей. Ця речовина впливає на оксигенацію та харчування клітин. Крім того, він відповідає за виробництво енергії. Отже, це позитивно впливає працездатність. Він також підтримує регенеративні процеси. Тому людям, які активно займаються спортом, слід подумати про його добавки.

 Які симптоми дефіциту коензиму Q10?

Люди, які зазнають окислювального стресу (наприклад, що живуть у забрудненому міському середовищі), можуть наражатися на ризик дефіциту CoQ10. Виникає внаслідок порушення природного синтезу цієї речовини.

На це можуть вказувати такі симптоми:

  • загальна стомлюваність та слабкість,
  • зниження імунітету та підвищена сприйнятливість до інфекцій,
  • зниження фізичної підготовленості, що з дефіцитом енергії.

Однак варто пам'ятати, що перераховані вище симптоми можуть свідчити і про інші порушення. Тому їхнє виникнення необхідно обговорити з лікарем перед прийомом БАДів.

Природні джерела коензиму Q10

Коензим Q10 також часто зустрічається у продуктах, які ми їмо. Тому варто підтримати роботу організму, включивши їх у свій щоденний раціон.

Убіхінон присутній у:

  • морська риба (особливо жирна),
  • олії,
  • зелені овочі,
  • цільнозернові продукти.

Однак слід мати на увазі, що надходження коензиму Q10 з їжею може бути утруднено через необхідність піддавати більшість харчових продуктів термічній обробці. Цей процес призводить до руйнування молекул убіхінону.

Коли показано прийом коензиму Q10?

Ви можете отримати харчові добавки з коензимом Q10:

  • для покращення стану шкіри,
  • після 35 років, тому що тоді знижується природне вироблення коензиму Q10,
  • при дії окислювального стресу,
  • при регулярних заняттях спортом (особливо інтенсивними),
  • для підтримки функціонування організму.

Добавку коензиму Q10 слід обговорити з лікарем. Фахівець допоможе підібрати правильний препарат та його дозу.

Які БАДи з коензимом Q10 вибрати?

Існують різні добавки CoQ10. Зазвичай вони бувають у вигляді капсул чи рідин. Вони часто зустрічаються разом з іншими речовинами, наприклад, червоними рисовими дріжджами, вітаміном С, вітаміном Е. Тому вибір залежить від індивідуальних потреб організму. Уникайте добавок, що містять непотрібні хімічні речовини (наповнювачі, підсилювачі смаку, барвники).