Безліч справ, швидкий темп життя часто супроводжуються поганим харчуванням та недостатнім сном. На жаль, у наш час це дуже поширена реальність життя, яка дуже швидко відбивається на стані нашого тіла. Від цього страждає і пам'ять, украй важлива для життєдіяльності людини. Про нього варто подбати, але як це зробити, адже він такий безмірний та недоторканний? На щастя, є різні способи це зробити.

Що таке пам'ять?

Пам'ять полягає в правильному функціонуванні мозку, і якщо хочемо зосередитися з її словниковому визначенні, це здатність реєструвати і згадувати різні типи подій. Вони можуть містити сенсорні враження, асоціації або інформацію. Зустрічається як у людей, так і тварин. Оскільки кожен випадок має різну фізичну основу, сьогоднішню статтю буде присвячено лише людській пам'яті.

Чому пам'ять настільки тісно пов'язана з тим, як функціонує нервова система? Тому що наша пам'ять зберігається та записується окремими процесами у сірих клітинах кори головного мозку. Там вони набувають форми білкових частинок, які називаються інграм. Вся центральна нервова система бере участь у прийомі, обробці та зберіганні інформації.

Що впливає на погіршення пам'яті та концентрацію уваги?

Є багато факторів, які можуть руйнівно вплинути на пам'ять та концентрацію. Найчастіше вони пов'язані з «діючою моделлю життя», що широко розуміється. Його надто швидкий темп, а також неуважність до того, що приземляється на наші тарілки, безумовно, має на це величезний вплив. Також варто звернути увагу на відсутність фізичної активності і, напевно, занадто мало сну — особливо якщо ми співвідносимо це з кількістю щоденних дій. Всі ці фактори можуть негативно вплинути на роботу головного мозку. Вони послаблюють функціонування окремих процесів і, отже, негативно впливають на пам'ять і концентрацію.

Проблеми з пам'яттю та концентрацією уваги іноді називають «мозковим туманом», що можна перекласти як туман розуму або затуманювання розуму. Це фокусується на когнітивних порушеннях. Це результат порушення регуляції нейротрансмітерів, що передають імпульси між нейронами: дофаміну, серотоніну, гамма-аміномасляної кислоти та ацетилхоліну. Як наслідок: виникають не лише проблеми з пам'яттю та концентрацією уваги, а й зі спілкуванням, проблеми, пов'язані з логічним мисленням, порушення координації рухів, сонливість та стомлюваність чи зниження працездатності, особливо коли йдеться про когнітивні враження.

Як покращити пам'ять та концентрацію?

Ми можемо покращити пам'ять таким чином, що це позитивно вплине на все наше життя, здоров'я та індивідуальну діяльність. Він орієнтований в першу чергу на турботу про себе та роботу свого мозку та нервової системи.

Здоровий сон ефективно покращить пам'ять та концентрацію


Здоровий сон не тільки покращує пам'ять, а й покращує настрій та загальне самопочуття. Його дефіцит негативно позначиться як на роботі нервової системи, а й у функціонуванні окремих процесів у організмі. Хронічний недосип може навіть призвести до депресії, серцевих захворювань, діабету та ожиріння.

У свою чергу, правильна кількість сну - це дієвий рецепт того, як з кожним днем ​​краще функціонувати і як забезпечити правильне функціонування мозку. Поняття здорового сну зазвичай знаходиться в межах 7-9 годин на добу у затемненому приміщенні.

Як покращити пам'ять? Створіть свій когнітивний резерв

Створення когнітивного резерву - одна з найважливіших дій у боротьбі за найкращу пам'ять. Саме з нього наш мозок черпає своєрідний запас, коли в різних процесах, наприклад, у процесі старіння, деякі клітини пошкоджуються або зникають. Є багато способів створити когнітивний резерв. Взагалі кажучи, вони ґрунтуються на постійному використанні вашого розуму.

Це важливо:

  • Вправа на згадку. Тут ми можемо використовувати кілька простих методів, наприклад, спробувати запам'ятати дні народження ваших близьких або їх номери телефонів. Ігри на згадку з дітьми також є добрим способом. Скорочення технологій на користь необхідності використовувати свій мозок позитивно впливає на покращення пам'яті – про це варто пам'ятати.
  • Вивчати нові речі, тобто завжди зберігати неупередженість. Навіть у старшому віці ви можете ухвалити рішення зайнятися новими видами діяльності, які дозволять вам навчитися того, чого ви раніше не знали.
  • Читання книг. Це не тільки спосіб розважитися та розслабитися, але й форма розвитку вашої уяви та розширення словникового запасу. Поєднання приємного та корисного.
  • Соціальна активність, завдяки якій ми постійно контролюємо наші навички міжособистісного спілкування або навіть розвиваємо їх. Цей тип дії також дозволяє відчувати себе потрібним, що, у свою чергу, дуже позитивно впливає на наше самопочуття.
  • Хобі, які вимагають навчання, наприклад, танці, гра на музичному інструменті. Це спосіб дізнатися щось нове, повеселитися та постійно тримати свої мислительні процеси в тонусі.

Як покращити пам'ять за допомогою дієти?

Погана дієта може дуже нашкодити нашому мозку, а хороша і продумана дієта - правильно його підтримувати. Чому? Тому що мозок, який становить близько 2% маси тіла, відповідає приблизно за 20% енергетичних процесів. Погане харчування може викликати запалення в головному мозку, що негативно позначається на процесах пам'яті та викликає справжні фізичні нездужання. Що не можна їсти? Варто викинути з повсякденного раціону продукти з високим ступенем переробки, наприклад, неякісне м'ясо, солодощі. Алкоголь та солодкі газовані напої також не підтримують правильної роботи мозку. Також слід виключити зі свого раціону занадто багато солі та смаженої їжі.

Що, у свою чергу, ми маємо їсти?

  • Здорові жири та продукти, багаті на ненасичені жирні кислоти. Жирні кислоти омега-3 та омега-6 здатні відновлювати ослаблені нервові клітини. Так що їжте гарну, жирну рибу, горіхи, використовуйте оливкову олію.
  • Вітаміни групи В. Вітамін В4 може впливати на зростання в організмі ацетилхоліну – важливого нейротрансмітера. Тому варто їсти яйця та субпродукти, зародки пшениці, пшеничні висівки, бобові, помідори та капусту.
  • Складні вуглеводи, тобто продукти із цільнозернових злаків. Вони нам потрібні, тому що мозку для роботи потрібна глюкоза. Цей тип вуглеводів не викликає різкого викиду цукру у кров.
  • Протизапальні продукти у вигляді овочів та фруктів. Вони також включають куркуму, імбир та зелений чай.
  • Антиоксиданти, які усувають вільні радикали, які впливають процес старіння наших клітин. До них відносяться чорниця, лохина, бузина або смородина.
  • Магній, який є одним із найважливіших мікроелементів та відповідає за ряд процесів у нашому організмі. Ми знаходимо його, серед іншого в таких продуктах, як какао, гречана та пшоняна крупи, мигдаль, фундук.
  • Залізо, яке транспортує кисень та впливає на роботу нейротрансмітерів. Вони містять насіння гарбуза, сочевицю, петрушку, мигдаль та яловичину.

Як покращити пам'ять - менше стресу, більше вправ

Фізична активність і менша схильність до стресу можуть значно вплинути на функціонування розуму, у тому числі на питання роботи мозку, зберігання та вилучення інформації і, нарешті, на запам'ятовування та здатність концентрувати увагу. Тому варто подбати про свій психічний стан і боротися із надто сильним стресом.

Обов'язково допоможе фізична активність, завдяки якій організм краще насичується киснем. Крім того, в ньому з'являються ендорфіни - гормони, що виробляються гіпофізом, які позитивно позначаються на нашому загальному самопочутті і навіть здатні усувати біль. Регулярна активність викликає збільшення білка, що підтримує створення нових нейронів — BDNF.

Фізична активність також є ліками, які покращують самопочуття навіть за умов депресії. Він може допомогти захиститися від нього, а якщо вже з'явився — допомогти в боротьбі з ним. Він знімає стрес, покращує настрій і, отже, може допомогти поліпшити пам'ять.