Рибофлавін є важливим компонентом для правильного функціонування організму. На жаль, людський організм не здатний виробляти його самостійно. Тому необхідно постачати його ззовні. Їжа має бути основним джерелом цієї речовини. Дізнайтеся, де є рибофлавін і який ризик його дефіциту.

Ціни на яйця в Україні зростуть у грудні | Факти ICTV
Вітаміни є різноманітними органічними хімічними речовинами, які забезпечують перебіг життєво важливих процесів у клітинах. Вони беруть участь у т.ч. у метаболічних змінах, реакціях синтезу, клітинному диханні, перенесенні енергії, а також підтримують роботу окремих систем та внутрішніх органів. Важливо підтримувати їхній оптимальний рівень. Як дефіцит, і надлишок призводять до низки розладів. До цих пір були відомі вітаміни А, D, Е, К, С та вітаміни групи В. До останніх відносяться, у тому числі рибофлавін.

Рибофлавін або вітамін В2

Це органічна сполука, що є комбінацією рибітолу і флавіну. Це водорозчинний вітамін, що означає, що він добре проникає в клітини після всмоктування. Однак зберігати їх неможливо, тому що надлишок виводиться із сечею. Вітамін В2 є у всіх тканинах організму.

Вітамін В2 виробляється в організмі людини кишковими бактеріями. Це відбувається у травному тракті. На жаль, цієї кількості недостатньо для покриття потреби організму в цій речовині. Тому важливо доставити його назовні. Їжа є хорошим джерелом рибофлавіну, але можуть знадобитися додаткові добавки.

Вітамін B2 зустрічається в природі в харчових продуктах у вигляді трьох сполук: вільної форми рибофлавіну, похідних флавінаденіндинуклеотидів (FAD) і флавінмононуклеотидів (FMN). Однак іноді трапляється так, що той, що присутній у фармацевтичних препаратах, надходить із рослин, які спеціально модифіковані, щоб виробляти його у підвищеній кількості.


Вітамін В2 був відкритий у 1933 році Річардом Куном. Біохімік отримав його із молочної сироватки, яєчного білка та дріжджів. На той час також досліджувалась точна структура цієї речовини. Однак у наступні роки було виявлено його властивості та вплив на організм людини.

Варто зазначити, що вітамін В2 також широко використовується у харчовій промисловості. Завдяки тому, що він змінює свій колір на жовтий під впливом кисню (звідси і його назва, адже в перекладі з латини flavus означає цей колір), його використовують для фарбування продуктів харчування – спецій, напоїв та порошкоподібних сумішей (особливо пудингів). та желе). Вітамін В2 також повинен бути присутнім при виробництві пластівців та кукурудзяних пластівців, напоїв та арахісової олії.

Вітамін В2 – для чого він потрібен організму?

Рибофлавін бере участь у багатьох процесах в організмі людини. Він грає кілька важливих ролей, тому його дефіцит викликає порушення різних рівнях. Вітамін В2, діючи на клітинному рівні, підтримує роботу тканин практично всіх систем організму.

Вітамін В2 відіграє важливу роль у процесах окислення та відновлення. Вони є переносником електронів. Він також є компонентом каталітичних коферментів. Він каталізує перетворення амінокислот на вуглеводи та жири, дозволяючи організму накопичувати енергію.

Рибофлавін бере участь не тільки в перетворенні амінокислот, а й вітаміну В6, ніацину та фолієвої кислоти. Він також бере участь у перетворенні гемоглобіну, який є речовиною, необхідною для транспортування кисню до всіх клітин організму.

Ця речовина підтримує імунну систему у боротьбі з хвороботворними мікроорганізмами. Це робиться шляхом на міграцію нейтрофілів. Це клітини, що належать до гранулоцитів. Вони є першою лінією захисту організму, тому що вони першими реагують, коли мікроби потрапляють в організм, і активують наступні механізми їх усунення.

Рибофлавін необхідний для підтримки у хорошому стані слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, дихальних шляхів та епітелію кровоносних судин. Крім того, він надзвичайно важливий для шкіри. Підтримує його функціонування та загальний стан, а також регенеративні процеси.

Рибофлавін також є важливим для гормонального балансу. Він бере участь у виробництві кортизолу, який називають гормоном стресу. Однак має протизапальний ефект. Вітамін В2 посилює дію інсуліну, що важливо для людей, які страждають на діабет або борються з резистентністю до інсуліну.

Вітамін В2 також позитивно впливає на роботу органу зору. Завдяки йому покращується транспорт кисню у кришталику. Крім того, ця речовина бере участь у перетворенні вітаміну А (ретинолу), який сприяє підтримці чутливості паличок сітківки до світла.

Вітамін B2 та правильне функціонування нервової системи

Не можна забувати, що рибофлавін грає важливу роль у нервовій системі - як центральній, так і периферичній. Ця речовина бере участь у виробленні нейротрансмітерів: ацетилхоліну, норадреналіну, серотоніну .Вони відповідають за проведення нервових імпульсів у нервовій тканині і цим регулюють роботу всього організму.

Тайны мозга: почему люди видят мир с запозданием на 15 секунд

Яка потреба організму у вітаміні В2?

Потреба вітаміну B2 залежить від віку, статі та загального стану здоров'я.

Для здорових дорослих вона встановлена ​​на рівні (RDA):

  • 1,3 мг на день для чоловіків
  • 1,1 мг щодня для жінок.

Підвищена потреба у вітаміні В2 стосується вагітних жінок, жінок, що годують, людей, які дуже фізично активні, людей, які приймають певні ліки, людей з дефіцитом вітаміну В2. У період активного зростання рекомендується споживати більше рибофлавіну.

Наслідки дефіциту вітаміну B2

Дефіцит вітаміну В2 може мати серйозні наслідки для здоров'я.

Низький рівень рибофлавіну викликає:

  • зміни органу зору (погіршення гостроти зору, ураження рогівки, світлобоязнь),
  • запалення слизової оболонки порожнини рота,
  • затримка зростання
  • випадання волосся та погіршення стану шкіри,
  • порушення концентрації уваги та проблеми з пам'яттю,
  • безсоння,
  • запаморочення,
  • м'язова дистрофія

При дефіциті рибофлавіну також зростає ризик розвитку захворювань нервової системи.

Надлишок рибофлавіну

Ефекти надлишку рибофлавіну практично не спостерігаються, оскільки він не всмоктується у великих кількостях у шлунково-кишковому тракті. Встановлено, що організм може засвоїти максимум 27 мг вітаміну В2. Крім того, надлишок цієї речовини виводиться із сечею.

Харчові джерела рибофлавіну

Рибофлавін є у багатьох продуктах. Рекомендується, щоб харчування було різноманітним, добре збалансованим, адаптованим до потреб організму, а також різноманітним. Завдяки тому, що на тарілці багато різних продуктів, більше шансів забезпечити організм усіма необхідними вітамінами та мінералами.

Vitamin-B2-Lebensmittel: die besten Quellen | EDEKA

Харчові джерела рибофлавіну:

  • сухе насіння бобових,
  • молоко,
  • молочні продукти,
  • зернові продукти,
  • мигдаль,
  • італійські горіхи,
  • яйця,
  • м'ясо (різні види, особливо оленина),
  • субпродукти (особливо печінка),
  • риба (скумбрія, лосось, форель) та морепродукти (особливо мідії),
  • овочі (зелений горошок, броколі, шпинат).
  • зелені частини овочів,
  • дріжджі,
  • соя,
  • гречка та пшоно.

Деякі продукти додатково збагачені рибофлавіном. Я говорю в першу чергу про сухі сніданки.

Що впливає на засвоєння вітаміну B2?

Вітамін В2 всмоктується у шлунково-кишковому тракті, точніше у тонкому кишечнику. Для покращення цього процесу варто забезпечити організм іншими вітамінами групи В, вітаміном С, фосфором та селеном.

Варто пам'ятати, що рибофлавін стійкий до високих температур, хоча й відбуваються втрати при термічній обробці (особливо варінні). Однак ця речовина не стійка до сонячного світла. Під їхнім впливом він деградує.