Добавки, що покращують фізичну працездатність, є групою препаратів, кількість прихильників яких постійно зростає. Це не так. Кожен із нас, хто займається фізичною активністю, на певному рівні хоче покращити свої спортивні результати та перевершити фізіологічні можливості, які наш організм іноді обмежує. Це можна зробити природним чином за допомогою відповідних підтримуючих добавок.

Ми багато чуємо про креатин, бета-аланін, BCAA і т. д., але забуваємо про інші амінокислоти, які завдяки своїм властивостям можуть принести багато користі в нашу спортивну рутину. Однією з таких амінокислот є L-карнітин, який має низку переваг серед людей, які займаються спортом та бажають покращити профілактику здоров'я. Вуха напевно теж чули, що карнітин теж впливає на процес схуднення та жироспалювання, чи це так насправді?

Що таке L-карнітин?

L-карнітин є амінокислотою, що відноситься до групи ендогенних і екзогенних. Це означає, що його кількість може синтезуватися в організмі, а решта має надходити ззовні у вигляді добавок і харчування.

L-карнітин - біологічно активна речовина, що відповідає за підтримку роботи мітохондрій, тобто. клітинних органел, які беруть активну участь у процесі вироблення енергії у вигляді АТФ - аденозинтрифосфату.

L-карнітин має багато корисних властивостей, які будуть використовуватися як людьми, що займаються фізичними вправами, так і менш активними, які намагаються подбати про своє здоров'я. Карнітін відомий своїми протизапальними властивостями, регулює стан вуглеводного обміну та впливає на біохімічні процеси, що відбуваються в клітинному середовищі.

L-карнітин визначається як речовина із структурою, похідною від вітамінів. Це означає, що його структура нагадує основний скелет більшості відомих вітамінів. Подібна структура характерна для холіну, який називають деякими вітаміном В4.

Присутність L-карнітину на ринку добавок не так вже й поширена у формі самої амінокислоти. Найчастіше ми знаходимо його як сполуку, що супроводжує інші речовини в так званих мультипрепаратах, найчастіше в популярних жироспалювачах. Окремий L-карнітин найчастіше зустрічається у формі ALCAR, тобто. ацетильованої форми L-карнітину.

Як працює L-карнітин?

L-карнітин є сполукою, активність якої, на думку великої групи людей, обмежується впливом на використання ліпідів в енергетичних цілях. Виявляється, спектр його дії значно перевищує цей діапазон. Недарма карнітин приваблює велику групу любителів спорту, які успішно використовують ефекти L-карнітину у своїх інтересах. Варто глянути на властивості L-карнітину.

Роль L-карнітину в організмі

Підвищення витривалості - перша важлива властивість L-карнітину. Це важливий аспект тіла спортсмена, особливо якщо взяти до уваги тривалі матчі, регулярні тренування та інші види спорту, що потребують регулярної роботи м'язів під навантаженням. L-карнітин можна ефективно використовувати як регулятор або речовину, що знижує концентрацію лактату в працюючих м'язах.

Дослідження показують, що його регулярний прийом сприяє збільшенню часу, протягом якого м'язи працюють із опором, перш ніж з'являться симптоми надлишку лактату. В результаті спортсмени можуть довше виконувати задане зусилля з однаково високою інтенсивністю.


Аналогічну властивість має бета-аланін, що є субстратом для синтезу карнозину в м'язовій тканині. Таким чином, можна сказати, що L-карнітин має деякі буферні властивості в м'язовій тканині. Тому карнітин, що входить до складу передтренувальних добавок, підвищує ефективність фізичної активності.

Ще одним аспектом дії L-карнітину є покращення регенерації м'язової тканини. Це ще одна важлива властивість із погляду фізично активних людей. Регулярна дія на організм складних тренувань викликає регулярне пошкодження м'язової тканини, що призводить до так званого Команда DOMS (відстрочена м'язова болючість). DOMS заснований на мікро пошкодження м'язової маси, які викликають місцеве запалення та болючість м'язів.


Це часто плутають з популярними «заквасками». L-карнітин може допомогти активним людям знизити ступінь м'язового болю, що сприймається, і прискорити регенеративні процеси в м'язовій тканині. Цей ефект може бути обумовлений покращенням роботи мітохондрій, які, продукуючи енергетичні сполуки, впливають на швидшу регенерацію пошкоджених тканин. Відновлення після тренування включає регулювання інших маркерів втоми в результаті напружених тренувань. Йдеться в основному про маркер креатинкінази (КК) та лактатдегідрогенази, значення яких високі після тренувань або інших видів запалення.


Підтримка когнітивних функцій - дуже цікава властивість, яка походить від вживання L-карнітину. Когнітивні функції - це діяльність, яку контролює ЦНС (центральна нервова система). Вони засновані на певних діях, які людський організм виконує, коли нервова система працює інтенсивніше.

До основних когнітивних функцій відносяться:

  • фокус
  • координація процесів
  • пов'язування фактів
  • здатність до навчання
  • здатність концентруватися 

L-карнітин має здатність ефективно долати гематоенцефалічний бар'єр, що призводить до швидкого досягнення відповідної концентрації в організмі з урахуванням характерних переваг L-карнітину. Одним із них є підтримка когнітивних функцій. Карнітин бере участь у синтезі нейротрансмітерів, які відіграють велику роль у правильному функціонуванні нервової системи.
Переходячи до теми когнітивних функцій, варто відзначити наростаючу хвилю зростання захворюваності на нейродегенеративні захворювання. Як випливає з назви, це захворювання, у яких руйнуються певні частини нервової системи, у разі переважно нейрони, відповідальні ефективну передачу інформації через нервову тканину. Найбільш поширеними нейродегенеративними станами є хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона та старече недоумство. Переважна більшість із них пов'язані з віком, тому найчастіше від них страждають люди похилого віку.

L-карнітин може стати чудовим профілактичним засобом для людей. Виявляється, він може зменшити тяжкість захворювання та запобігти раннім патологічним змінам у нервовій системі, завдяки своїм антиоксидантним властивостям. Основним фактором, що сприяє запаленню в нервовій тканині, є надто висока концентрація вільних радикалів, які у цьому випадку ушкоджують нервову тканину. Завдяки своїм протизапальним властивостям L-карнітин може бути фактором підтримки для людей похилого віку, у яких часто виявляється, що концентрація цієї сполуки значно нижча, ніж у молодших людей.

L-карнітин має властивості, що блокують фермент ацетолхолінестеразу, високоактивний у людей з нейродегенеративними захворюваннями. Цей фермент відповідає за розщеплення ацетилхоліну, одного з найважливіших нейротрансмітерів у нервовій системі. Його концентрація швидко знижується при нейродегенеративних захворюваннях, тому L-карнітин такий важливий для організму в похилому віці.

Регуляція ендокринної системи та щоденна профілактика є іншими важливими перевагами використання L-карнітину. Правда, точний механізм їхньої дії ще до кінця не вивчений, але можна з упевненістю сказати, що карнітин виконує свою профілактичну функцію.

L-карнітин сприяє покращенню чутливості периферичних тканин до інсуліну, знижуючи резистентність до інсуліну. Крім того, він може бути корисним пацієнтам, які перебувають на діалізі та з хронічною нирковою недостатністю, які через особливості процедури можуть страждати від дефіциту цієї речовини в організмі. Звичайно, цей дефіцит може додатково вплинути на обмінні процеси в організмі.

Ще однією профілактичною властивістю L-карнітину може бути захист функціонування інших внутрішніх органів людського організму за рахунок антиоксидантної активності. Іншими словами, він знижує концентрацію прозапальних цитокінів, що викликають локальне запалення.

Джерела L-карнітину

Карнітин переважно міститься у продуктах тваринного походження. Це означає, що люди, які перебувають на рослинній дієті, можуть страждати від його дефіциту. Дефіцит L-карнітину у веганів вважається однією з причин головного болю.

Найбільш популярними джерелами L-карнітину є:

  • птахи і червоне м'ясо
  • молочні продукти та їх продукти
  • Риби

Існують також рослинні джерела L-карнітину, але вони містять великої кількості цієї амінокислоти. Серед них:

  • гриби
  • зернові продукти
  • деякі овочі (спаржа, огірок, цвітна капуста, морква)


Звичайно, найбільша кількість L-карнітину міститься у спеціальних добавках, які можуть діяти як речовини, що стимулюють роботу організму під час фізичної активності, та як частину щоденної підтримки нервової системи чи профілактики здоров'я.

L-карнітин та схуднення

Багато людей, безумовно, зацікавилися темою L-карнітину у контексті підтримки процесу схуднення та зменшення жирових відкладень. Отже, дія L-карнітину на біохімічному рівні полягає у ефективнішому транспорті жирних кислот усередину мітохондрії, тобто. раніше згаданих клітинних органел, у яких відбувається так званий процес. бета-окислення жирних кислот та їх використання з енергетичною метою.

Це означає, що їх можна використовувати як із їжі, так і із запасного жиру. Процес схуднення стосується другої частини, яка полягає у використанні надлишкового жиру. Цього можна досягти завдяки правильному харчуванню з негативним балансом калорій та фізичної активності, що сприяє ефективному процесу схуднення та корекції фігури. L-карнітин - це з'єднання, яке може допомогти нам схуднути і спалити жир, але варто подбати про дієту з дефіцитним балансом калорій та фізичної активності. Тому варто поєднувати приємне з корисним і отримувати користь у вигляді спеціальної дієти та додатків, що підтримують.

Як дозувати L-карнітин?

Дозування слід підбирати індивідуально кожної людини. Багато залежить від індивідуальних факторів, таких як регулярність фізичних навантажень або дотримання певного стилю харчування. Рекомендована балансова вартість добавок становить 500-3000 мг L-карнітину на день. Про можливе застосування вищих доз слід попередньо проконсультуватися з фахівцем.

З чим поєднувати L-карнітин?

L-карнітин є активною сполукою з багатьма властивостями, що підтримують функціонування організму. Безперечно, він буде більш популярним серед фізично активних людей. Ще більше користі можна отримати з добавок карнітину.

Його можна поєднувати з:

  • CLA – кон'югована лінолева кислота
  • Бета-аланін
  • креатин
  • NALT (N-ацетильований L-тирозин)
  • вітаміни групи В
  • Кофеїн

L-карнітин часто можна знайти в передтренувальних сумішах і жиросжигателях, які можуть містити речовини, подібні вищезгаданим. На практиці варто додати до L-карнітину 2-3 речовини з перерахованого вище списку, щоб ефективно підтримувати заняття спортом. Існує окрема форма ацетильованого L-карнитина, тобто. ALCAR, яку можна використовувати разом із різними формами холіну для підтримки роботи нервової системи.