Як дуже високий, так і дуже низький рівень селену шкідливий для організму. При неправильній концентрації цього елемента виникає низка порушень у багатьох тканинах та органах. Це має серйозні наслідки для здоров'я, а в деяких випадках навіть небезпечно для життя. Тому особливу увагу слід приділити адекватному постачанню. Перевірте, чим небезпечний надлишок селену в організмі.

Рівень селену в організмі можна перевірити лабораторними аналізами крові. Вони можуть бути виконані у будь-якій медичній лабораторії без направлення (платно) або за направленням лікаря (безкоштовно). Цей тип тесту рекомендується насамперед у випадках, коли є симптоми надлишку чи дефіциту селену. Також варто перевірити, перш ніж приймати харчові добавки з селеном.

 
Навіщо селен потрібен організму?

Селен - хімічний елемент, що відноситься до групи неметалів. Це поширене у навколишньому середовищі. Він також має велике біологічне значення для організму людини. Це важливий мікроелемент, без якого клітини не можуть нормально працювати.

Насамперед, селен – це одна з важливих амінокислот – селенометіонін та селеноцистеїн. Ці речовини входять до складу ферментів, необхідні проведення важливих біохімічних процесів на клітинному рівні. Одним із них є глутатіонпероксидаза. Це дуже сильний антиоксидант. Це означає, що він захищає клітини від шкідливого впливу вільних радикалів (активних форм кисню). Відсутність такої оболонки призводить до розвитку в організмі окислювального стресу, відповідального за дегенеративні процеси, що прискорюють старіння та канцерогенез.

Адекватний вміст селену в організмі є надзвичайно важливим для імунної системи. Цей елемент позитивно впливає на активність макрофагів, а також В- та Т-лімфоцитів — клітин, що беруть участь у процесах боротьби зі збудниками при попаданні в організм. Багато досліджень показують, що селен важливий для профілактики багатьох захворювань, особливо запальних, а також неврологічних та серцево-судинних захворювань.

Цей елемент також бере участь у виробленні гормонів щитовидної залози, що підтримує її функціонування. Тому його прийом рекомендується при захворюваннях цього органу (особливо при гіпотиреозі) - але тільки за погодженням з лікарем. Також варто згадати, що селен захищає тканини щитовидної залози від шкідливого впливу окислювального стресу.

Селен також важливий для фертильності, особливо чоловічої фертильності. Частина цього елемента накопичується у ядрах. Він також присутній у спермі, і від його концентрації залежить рухливість сперматозоїдів. Він також бере участь у синтезі тестостерону. Крім того, він захищає сперматозоїди від окислювального стресу, який може їх пошкодити і унеможливити запліднення. Дефіцит селену спостерігається у жінок зі спонтанним викиднем. Проте докладніших досліджень у цій галузі відсутні.

Селен важливий для здорового волосся та нігтів

Справа в тому, що селен благотворно впливає на стан волосся та нігтів. Нерідко дефіцит селену проявляється насамперед погіршенням їхнього стану (випаданням волосся, ламкістю нігтів). Тому цей елемент часто є одним з обов'язкових інгредієнтів добавок, кондиціонерів та шампунів, що зміцнюють.

Цей елемент також є важливим для нервової системи. Деякі дослідження свідчать, що його дефіцит негативно впливає на роботу головного мозку, оскільки призводить до порушення активності деяких нейротрансмітерів. Помічено, що низький рівень селену в організмі сприяє погіршенню настрою та виникненню тривоги.

Добова потреба організму у селені

Добова потреба у селені залежить від віку та статі. Інститут харчових продуктів та харчування опублікував наступні рекомендації відповідно до RDA:

  • діти до 3 років: 20 мкг на день,
  • діти до 9 років: 30 мкг на день,
  • діти до 12 років: 40 мкг на день,
  • підлітки: 55 мкг на день,
  • жінки: 55 мкг на день,
  • чоловіки: 55 мкг на день,
  • вагітні: 60 мкг на день,
  • жінки, що годують: 70 мкг на день.

Варто пам'ятати, що добова доза, що рекомендується, може змінюватися у випадку людей, які борються з дефіцитом цього елемента. У таких ситуаціях завжди необхідно звернутися до лікаря та скласти індивідуальний план лікування.

Який правильний рівень селену в організмі?

Норми селену в організмі залежать від статі та віку. Для чоловіків віком до 60 років нормальна концентрація становить 75–85 мкг/л. Після 60 років рівень цього елемента має підвищуватись до 110–120 мкг/л. Однак у жінок норма становить 98–108 мкг/л незалежно від віку.

 
Цікавим є той факт, що до 1957 року селен вважався шкідливим для людини елементом. Цю точку зору змінили дослідження, проведені на щурах, які показали, що речовина благотворно впливає на їх організм — а точніше на клітини печінки. Однак пізніше стверджувалося, що високий рівень селену є елементом профілактики раку. Однак випробування, проведені в цій галузі, такого ефекту 

не показали. Навпаки, доведено шкідливий вплив надлишку селену на організм людини.

Чим небезпечний надлишок селену?

Передозування селену шкідливе для людського організму. Цей елемент токсичний у надлишку. Вважається, що отруєння відбувається після прийому більше 400 мкг селену в день. Потім з'являються симптоми, у яких слід звернутися до лікаря. Буває, що смерть настає внаслідок надлишку селену. Однак такі випадки поки що спостерігалися тільки після випадкового прийому внутрішньо селену в дозі вище за грам.

Надлишок селену відомий як селеноз. Це захворювання, яке проявляється:

  • нудота
  • діарея,
  • болі в суглобах,
  • загальна стомлюваність та слабкість,
  • ламкість та зміна кольору нігтів,
  • випадання волосся.

Погіршення стану волосся та нігтів після передозування селену відбувається в результаті окислювального стресу та заміни сірки селеном в амінокислотах, що утворюють кератин. Деякі дослідження також припускають, що занадто велика кількість селену в організмі призводить до розвитку діабету типу II. Однак, для підтвердження цього зв'язку необхідні додаткові дослідження.

Хто схильний до ризику надлишку селену?

Люди, які приймають БАД всупереч рекомендаціям лікаря, в першу чергу схильні до ризику надлишку селену. Варто пам'ятати, що це елемент, необхідний організму в невеликих кількостях. Тому навіть незначне збільшення дози може мати побічні ефекти.

 
Що робити з появою симптомів надлишку селену?

Поява симптомів надлишку селену є показанням звернення до лікаря. Фахівець призначить лабораторні аналізи крові для визначення рівня цього елемента в організмі та інших показників крові. Людям, які помітили неприємні нездужання, також слід негайно припинити прийом добавок.

Як правильно постачати організм селеном?

Щоб уникнути неприємних наслідків для здоров'я внаслідок передозування селеном, необхідно забезпечити правильне надходження цього елемента в організм. Його основним джерелом має бути ваш раціон. Вона має бути збалансованою та різноманітною.

Найкращими джерелами селену є:

  • яйця,
  • м'ясо (особливо свинина та корейка),
  • молочні продукти,
  • морепродукти (молюски),
  • пластівці,
  • дріжджі,
  • риба (особливо копчений лосось),
  • дріжджі.

Показано, що найкращу біодоступність має селен, отриманий з дріжджів. Однак поглинання цього елемента можна поліпшити. Цьому сприяють вітаміни Е, А, С. Тому добре складати страви так, щоб поєднувати продукти, що містять їх.

Люди, які приймають харчові добавки з селеном, повинні дотримуватись рекомендацій виробника. Не перевищуйте добову дозу, що рекомендується. Якщо ви маєте сумнів, проконсультуйтеся з лікарем. Під час прийому слід регулярно контролювати рівень селену в організмі.