Корінь мака широко відомий своїми оздоровчими властивостями. Над цією рослиною було проведено велику кількість досліджень, результати яких підтвердили те, що жителі Перу знали протягом тисячоліть. Найбільше йдеться про його вплив на потенцію. Але це не все! Перевірте, які властивості кореня маки.

Корінь маки вже багато років використовується корінними жителями Перу. Рослина є традиційною частиною їхнього щоденного раціону, а також добре працює з лікувальною метою. Здавна рекомендується як засіб для зміцнення організму та підвищення потенції. Європейці познайомилися з коренем маки лише 1598 року. Вперше його описав Антоніо Васкес де Еспіноса, іспанський монах, який мандрував Перу та Мексикою.

Що таке корінь маки?

Мака (Lepidium meyenii) - дворічна рослина сімейства капустяних, що росте в Південній Америці. Його можна знайти лише у високих Андах у Перу. Він дуже добре росте на кам'янистому ґрунті та стійкий до суворих умов, у тому числі до мінусових температур. Він також відомий як перуанський женьшень.

Мака схожа на петрушку чи ріпу. Його корінь шорсткий і має форму перевернутої груші. Тим не менш, ця рослина демонструє мінливість за розміром та формою. Буває, що він буває трикутним, кулястим і навіть плескатим. Колір його зазвичай кремово-жовтий, але й зелені, фіолетові і навіть чорні різновиди. Листя маки зелені і падають на землю.

Корінь маку використовується в кулінарії та з лікувальною метою. Має пряний смак та характерний запах – багатьом нагадує іриску. Однак зростаючий інтерес до кореня маку викликав не смак, а те, що він багатий на різні поживні речовини.

Які речовини містяться в корені маки?

Корінь маки входить у так звану суперфуду – необроблені продукти природного походження, багаті на різноманітні поживні речовини. Саме вони відповідають за оздоровчі властивості та позитивний вплив на організм людини.

Корінь маки містить, серед іншого:

  • поліфенольні сполуки (флавоноїди, антоціани),
  • дубильні речовини,
  • сапоніни,
  • алкалоїди,
  • стерини,
  • ненасичені жирні кислоти,
  • глюкозинолати,
  • мінерали (залізо, калій, цинк, магній, фосфор, йод, натрій, кальцій),
  • вітаміни (А, С, D, Е та групи В).

Корінь маку є також джерелом білка з високою поживною цінністю. Містить незамінні екзогенні амінокислоти – аргінін, лейцин, валін, фенілаланін, лізин, ізолейцин, метіонін, гістидин, треонін. Ми також знаходимо харчові волокна, частку яких припадає понад 8% вуглеводів.

Вплив кореня маки на організм людини

Завдяки численним поживним речовин корінь маки благотворно впливає на організм людини. Це підтверджують численні дослідження, проведені на цій рослині, її властивості та застосування. Важливим є те, що його використовували в народній медицині.

Корінь маки та потенція

Вже корінні жителі Перу вважали, що корінь маки є афродизіаком та покращує сексуальні можливості. Тому його також називають перуанським женьшенем. Це з багатством мінералів, які підтримують загальне функціонування організму та допомагають підтримувати життєві сили.

Корінь маки, ймовірно, також відповідає за аргінін. Є попередником оксиду азоту. Ця речовина викликає розслаблення м'язів кровоносних судин та печеристих тіл статевого члена. В результаті збільшується приплив крові до репродуктивних органів. Через війну виникає ерекція. Корінь маку часто входить до складу препаратів, призначених для чоловіків, які борються із проблемами потенції.

У дослідженні 2002 року за участю 57 здорових чоловіків було показано, що 8-тижневий прийом кореня маки сприяв покращенню сексуальної функції. У цьому рівень статевих гормонів не змінився. У подальших дослідженнях було отримано аналогічні результати.

Порошок кореня маки – антиоксидантний ефект.

Також було проведено багато досліджень антиоксидантних властивостей кореня маки. Було показано, що він уловлює вільні радикали кисню та блокує утворення перекисів. Це має вирішальне значення для вашого здоров'я. Вільні радикали викликають окислювальний стрес, який руйнує ДНК клітин та прискорює процес старіння організму.

Вплив кореня маки на фертильність

Використання кореня маки може також вплинути на чоловічу фертильність. У дослідженнях на тваринах спостерігалося значне збільшення кількості сперматозоїдів в еякуляті та підвищення їхньої рухливості після 10-тижневого прийому. Випробування на людях підтвердили цю властивість.

Дослідження Гонсалеса показало:

  • збільшення обсягу сперми,
  • збільшення кількості сперматозоїдів,
  • збільшення кількості рухомих сперматозоїдів,
  • підвищення рухливості сперматозоїдів.

Він зазначався у респондентів незалежно від отриманої дози кореня маки.

Благотворний вплив на кісткову тканину

Було помічено, що корінь маки може благотворно впливати на кісткову тканину. Регулярний прийом знижує ризик остеопоротичних змін. Це з його впливом економіку кальцію. У дослідженнях на тваринах відзначена стимуляція проліферації остеобластів, посилення експресії генів, відповідальних за остеогенез, а також посилення диференціювання кісткових клітин.

Нейропротекторний ефект

Нейропротекторні властивості кореня маки були підтверджені у тестах in vitro та in vivo. Доведено, що він не лише захищає нервові клітини, а й благотворно впливає на когнітивні функції (навчання та пам'ять). Випробування на тваринах також показали ефект полегшення симптомів депресії. Вони були доведені у дослідженнях на жінках – ефект був особливо сильним у жінок у постменопаузі.

Інші властивості кореня маки

Це не єдині корисні для здоров'я властивості Lepidium meyenii. Численні дослідження показали, що корінь маки позитивно впливає на:

  • систолічний артеріальний тиск
  • гормональний баланс (особливо тестостерон та естрадіол),
  • загальне здоров'я та життєздатність організму.

Багато було сказано про корені маки в контексті менопаузи. Дослідження показують, що це допоможе полегшити її симптоми. Це з його впливом на ендокринну систему.

Застосування кореня маки

Здебільшого вживають у їжу сушений корінь маки. У вигляді порошку може зберігатися кілька років. У традиційній перуанській кухні його готують різними способами — для варіння та випікання коржів, хліба та традиційної каші.

Порошкоподібний корінь маки доступний у Польщі у вигляді харчових добавок. Препарати випускаються у вигляді таблеток, капсул, порошку чи рідини. Добавки хорошої якості можна придбати у перевірених магазинах трав.

Як використовувати корінь маки?

Порошок кореня маки можна використовувати по-різному. Найчастіше його розчиняють у воді чи іншому напої. У такому вигляді його слід вживати приблизно за півгодини до їди. Корінь маки також можна додавати в їжу - завдяки цьому його добавка дуже приємна і приймається людьми, які не переносять капсули та таблетки.

Рідку маку можна наносити прямо в рот. Інший спосіб - додати його в напої чи їжу.

Незалежно від форми БАД з коренем маки суворо дотримуйтесь рекомендацій виробника. Рекомендована доза не повинна перевищуватись. Перед початком прийому добавок краще проконсультуватись із лікарем.

Протипоказання до застосування кореня маки

Хоча корінь маки є повністю натуральним продуктом, не кожна людина може його використати. Добавка протипоказана вагітним жінкам, жінкам, що годують, дітям і людям з алергією на інгредієнти препарату. Показанням до обережності є запалення передміхурової залози.

Іноді корінь маки викликає побічні ефекти. До них відносяться: мігрені, перепади настрою та порушення сну.