Лютеїн – це речовина, яка запобігає розвитку прогресуючого ураження очей. Він накопичується у сітківці ока, де створює своєрідний захисний бар'єр від короткохвильового електромагнітного випромінювання, тобто. синє світло. Однак це поєднання не виробляється в організмі людини, тому воно має надходити з їжею або у вигляді добавок.


Що таке лютеїн?

Це натуральний жовтий барвник, що використовується у харчовій промисловості. Найбагатшим джерелом лютеїну є яєчні жовтки. Він також часто зустрічається в рослинних продуктах, найчастіше в зелених, червоних та помаранчевих овочах, таких як шпинат, броколі, перець та морква. Рослинні олії також мають відносно високий вміст лютеїну.

Ця речовина добре розчиняється в жирах, тому її найдоцільніше вживати разом зі стравами, що містять цю поживну речовину. Вважається, що лише 3-5 г жиру значно підвищують біодоступність лютеїну. Доза, в якій людина повинна споживати цю речовину, не визначена.

Лютеїн при вагітності та грудному вигодовуванні

Лютеїн, як і інші каротиноїди, необхідний для правильного перебігу вагітності та здорового розвитку плода. Дефіцит цього компонента може позначитися на функціонуванні органу зору дитини та її когнітивних функцій, а також майбутньому здоров'я в цілому. Дослідження підтверджують, наприклад, зв'язок між зниженням споживання овочів та фруктів, що містять каротиноїди, вагітними жінками та захворюваністю на ретинобластому у їхніх дітей. Досить високий запас каротиноїдів також є важливим для організму вагітної жінки і є профілактикою.

Дослідження підтверджують, що недостатнє споживання каротиноїдів корелює з появою передчасних пологів, низькою масою тіла при народженні і навіть внутрішньоутробною загибеллю плода.

Лютеїн також потрібний під час лактації. У немовлят, що перебувають на природному вигодовуванні, каротиноїди, що надходять із грудним молоком, мають низку оздоровчих ефектів. Найбільш важливими з них є стимуляція імунної системи та запобігання захворюванням легень і проблем з кишечником у майбутньому.

Вільні радикали

Під впливом стресу, зовнішніх факторів, наприклад радіації, та природних, фізіологічних процесів в організмі людини утворюються вільні радикали. Це реактивні неспарені атоми. Їхня присутність потрібна і в потрібній кількості вони позитивно впливають на організм. Проте їх надлишок дуже шкідливий. Вони викликають внутрішньоклітинне ушкодження та прискорюють процес старіння. Організм намагається нейтралізувати вільні радикали та запобігти таким ушкодженням, але через їх кількість це може призвести до дисбалансу. Цей стан називається оксидативним стресом і дуже небажано, тому що призводить до розвитку багатьох порушень. Сітківка ока дуже чутлива до активності вільних радикалів. Він піддається вільнорадикальному пошкодженню внаслідок впливу короткохвильового електромагнітного випромінювання, це так зване синє світло. Цей тип світла в даний час є дуже великою проблемою, так як він значною мірою сприяє ушкодженню сітківки ока, що призводить до розвитку захворювання, що називається старечою дегенерацією жовтої плями. Синє світло випромінюється екранами комп'ютерів, телевізорами та телефонними дисплеями, які щодня супроводжують людей.

Лютеїн - для очей?

Дегенерація жовтої плями - це захворювання, яке поступово погіршує зір і може призвести до повної втрати. Щоб запобігти цьому, обмежте вплив синього світла. Однак через специфіку часу це завдання може виявитися складним або навіть нездійсненним. Саме тому проводиться безліч наукових досліджень щодо підбору факторів, що захищають зір. Лютеїн є однією з речовин із клінічно доведеною захисною дією на орган зору. Ця речовина захищає фоторецептори, розташовані у сітківці ока. Було доведено, що добавки в дозі 6-14 мг щодня можуть знизити ризик розвитку дегенерації жовтої плями майже наполовину.

Лютеїн як косметичний засіб

Каротиноїди, зокрема лютеїн, називаються нутрікосметика, тобто. речовини, які при прийомі з їжею чинять живильну дію на шкіру. Клінічні дослідження підтверджують, що у людей, які приймали перорально каротиноїди, покращувалася пружність та еластичність шкіри, а також її зволоження. Ці сполуки також надають шкірі здорового кольору ніжної засмаги. Лютеїн як антиоксидант також може використовуватися місцево в косметиці проти зморшок і проти старіння. Існує синергетичний ефект між пероральним лютеїном та косметикою для місцевого застосування. Ця речовина також особливо рекомендується людям, які часто зазнають впливу сонячного випромінювання.

Як забезпечити організм лютеїном?

Лютеїн може надходити в організм із їжею. Включіть у свій раціон яйця та овочі, які є джерелом цієї речовини. Варто пам'ятати, що наявність жиру і термічна обробка позитивно впливають на біодоступність лютеїну. Більше його утримано

ие відзначається у продуктах з механічним ушкодженням тканин рослин, т. е. у соусах, пюре, коктейлях тощо. буд. У продажу також є БАДи із лютеїном. Таблетки можуть стати рішенням для людей, які з різних причин не в змозі задовольнити добову потребу у лютеїні.

Лютеїн Безпечний?

Лютеїн - це речовина з добрим профілем безпеки. Як із природних джерел, так і у вигляді добавок. Відомих серйозних побічних ефектів немає. У тривалих клінічних дослідженнях безпеки лютеїну виявили лише пожовтіння шкіри людей, які його застосовували, але цей симптом не розглядався як небезпечний для здоров'я. Однак у разі прийому лютеїну, як і будь-яких інших препаратів, у разі сумнівів краще проконсультуватися з лікарем – особливо це стосується вагітних жінок та у період годування, а також людей, які приймають ліки.