Мелатонін, відомий як "гормон сну", відповідає за регулювання наших біологічних годин. Його наявність визначає не тільки правильну роботу нашого організму, але і впливає на комфорт нашого життя. Безсоння, проблеми зі сном або пробудження вночі можуть бути спричинені невідповідним вмістом мелатоніну в нашому організмі.

Що таке мелатонін?

Мелатонін - гормон, який відповідає за нормальне функціонування наших біологічних годин. Він регулює добовий ритм, тобто стежить за часом сну та неспання. Епіфіз головного мозку відповідає за його вироблення. Випущена кількість варіюється залежно від часу доби. Вночі наш організм виробляє набагато більше мелатоніну, ніж вдень, і найвища його концентрація зазвичай спостерігається між північчю та 3 ранку. Це тісно пов’язано з механізмом секреції мелатоніну, який пов’язаний із наявністю світла. Нервова система передає епіфізу інформацію про освітлення, на основі якого регулюється кількість виробленого мелатоніну. Якщо ми піддаємося впливу світла під час сну, кількість синтезованого мелатоніну значно зменшується, що також знижує комфорт нашого життя. 

Мелатонін і вік

У новонароджених щоденна секреція мелатоніну починається лише у віці від 6 до 9 тижнів . До цього часу дитина взагалі не відчуває денно-нічного циклу. Залежно від віку, кількість виділеного мелатоніну та сила його дії змінюються. Найбільша кількість мелатоніну виробляється у віці від 4 до 10 років, після чого його кількість стає набагато меншою. Після 45 років видно чітке зниження його вироблення, що призводить до дуже незначних відмінностей у кількості мелатоніну, що виробляється вдень і вночі. Ось чому у людей похилого віку часто виникають проблеми зі сном: вони прокидаються рано вранці або засинають вдень. Це пов'язано, зокрема, з кальцифікація епіфізу, що прогресує з віком. 

Вплив мелатоніну на організм

Найвідомішим ефектом мелатоніну є регулювання біологічних ритмів. Мелатонін впливає на біологічний годинник - в т.ч. регулює цикл сну і неспання. Однак гормон є не тільки охоронцем нашого біологічного ритму. Він також має імуномодулюючу дію, тобто регулює реакцію імунної системи. На підставі багатьох досліджень також було встановлено, що мелатонін є чудовим антиоксидантом, який запобігає пошкодженню вільними радикалами білків, ліпідів або нуклеїнових кислот у нашому організмі.

Захворювання, пов’язані з мелатоніном

У людей, які страждають безсонням або розладами сну , часто спостерігається знижена концентрація мелатоніну . Цикл день-ніч таких пацієнтів не регулюється належним чином, що може призвести до хронічної втоми, дратівливості та нервозності протягом дня. Рівень мелатоніну також може впливати на деякі психічні захворювання. Зниження рівня гормону спостерігається, серед іншого, в у пацієнтів з депресією, шизофренією або алкоголіками.

Лікування мелатоніном

Мелатонін можна знайти в магазинах добавко такий як HealthyFit .Порушення сну є основними показаннями до лікування мелатоніном.Завдяки введенню мелатоніну пацієнт легше засинає, рідше прокидається протягом ночі, а комфорт і якість сну набагато кращі. Переваги введення мелатоніну видно не тільки вночі, але і вдень - пацієнт відпочиває і почуває себе краще. Терапія мелатоніном також важлива для сліпих людей, у яких подразник, що впливає на синтез мелатоніну, тобто світло, не може бути виявлений, і в результаті їх біологічний ритм значно коливається. Мелатонін також корисний людям, які страждають від т.зв. реактивне відставання, тобто труднощі із засинанням, спричинені швидкою зміною часових поясів. Препарат також може виявитися корисним працівникам, які працюють у змінні роботи, порушення сну яких спричинені нерегулярною роботою.

Мелатонін є безпечним препаратом, але, як і будь-який інший препарат, він може викликати побічні ефекти. Пацієнти, які приймають мелатонін, можуть скаржитися на сонливість, сплутаність свідомості або головні болі. Серед побічних ефектів мелатоніну також є реакції гіперчутливості та зниження температури тіла. Також слід пам’ятати, що не слід приймати мелатонін після вживання алкоголю, вагітності або годування груддю.