Ви запитаєте, як вибрати омегу 3? Ви знаєте, що вам потрібні довголанцюгові омега-3 жирні кислоти з риби, EPA і DHA, але ви також знаєте, що ми отруїли моря та океани, що риба накопичує ці отрути, і що риб'ячий жир може містити ці токсичні речовини. Що робити?

Проблема риби із забруднених морів – не єдина проблема добавок із печінки тріски. Сьогоднішній пост буде про це.
Забруднення є проблемою не тільки для риби, але й морепродуктів загалом, включаючи ракоподібні та водорості. Що більше риба, то довше живе організм і що довше він стоїть у харчовому ланцюгу, то більше скупчуються токсини.
Отруйні речовини у рибі та інших морепродуктах надходять у результаті діяльності. Деякі з них, наприклад, ртуть, зустрічаються у природному середовищі.
Риба, вирощена на фермах, може містити менше токсинів, пов'язаних із забрудненням води, але містять токсини, такі як антибіотики та пестициди, які використовують для запобігання інфекції на переповнених фермах та втрат від можливого нападу шкідників.

Добавки мають відповідати стандартам чистоти?

Хороші новини – так, вони винні. Погана новина - стандарт не передбачає повної відсутності токсинів у добавці, а лише вказує допустимий рівень токсинів. Ще гірша новина – незважаючи на норму, на полицях магазинів та аптек з'являються продукти, що містять токсини вище за допустимий рівень, які виявляють перевірки по всьому світу, на жаль, вироблені епізодично.

Чи має значення, з якої частини риби береться жир?

Це має значення. Жир печінки набагато забрудненіший, ніж риб'ячий жир. Печінка є органом, що детоксикує організм, серед іншого. З цієї причини вміст токсину в печінці може бути в кілька сотень разів вище, ніж у м'язах.

Яку добавку вибрати, щоб не піддавати собі токсин?

Омега очищена шляхом молекулярної дистиляції. Цей метод видаляє ртуть та інші важкі метали, діоксини та ПХБ. Рафінована олія називається фармацевтичною. Він не тільки не містить токсинів, але також має певний склад жирних кислот. Продукти, що містять «приблизно» деякі кислоти омега-3 є найдешевшим варіантом, швидше за все, не піддаються розширеній обробці, що забезпечує повну чистоту і безпеку використання продукту.
Хороший риб'ячий жир підлягає постійному контролю з боку зовнішньої компанії, і виробник такої олії має відповідні сертифікати такого контролю. У кращих добавках масло перед обробкою додатково перевіряють на наявність токсинів.

З вітаміном А чи без?

Без. При багатьох захворюваннях доцільно тривалий час приймати препарати з омега-3 кислотами. Враховуючи той факт, що в нашій дієті, як правило, дуже мало омега-3 жирних кислот, добре вживати такі добавки регулярно, навіть у разі абсолютно здорових людей. Вітамін А є жиророзчинним вітаміном і токсичний у дуже високій дозі, оскільки він розчиняється в жирах, а не у воді, його надлишок накопичується, і організму важко його позбутися. Тому вживання добавок омега-3, що також містять вітамін А, створює потенційний ризик надлишку вітаміну А і токсичності.

Чи має значення доза?

Звісно так. Доза, тип омега-жирних кислот (омега-3, омега-6), специфічні омега-3 жирні кислоти (EPA, DHA), порядок прийому добавок тощо. Я вже писав про це і, мабуть, напишу ще. Доза, вміст омега-3 кислот в 1 капсулі, однак, важлива і з іншої причини - продукти з високим вмістом концентрованих омега-3 кислот найефективніші у добавках. Не тільки тому, що ми забезпечуємо організм великою кількістю омега-3 жирних кислот, а й тому, що концентровані омега-3 жирні кислоти краще засвоюються і більш біодоступні. Іншими словами, кожні 10 мг омега-3 у капсулі, що містить 150 мг омега-3, менш цінні для організму, ніж кожні 10 мг омега-3 у капсулі, що містить 500 мг омега-3.

Чи має значення форма омега-3 жирних кислот?

Так. На ринку у нас є добавки з неочищеною олією, продукти, що містять омега-3 кислоти в етильованій формі, та продукти, що містять омега-3 у вигляді переетерифікованих тригліцеридів.

Продукти з необробленим маслом - виробник тоді хвалиться, що в ньому є натуральний риб'ячий жир. Омега-3 жирних кислот у натуральній формі характеризуються високою біодоступністю. Однак ризик зараження вітаміном А та неможливість контролювати прийом добавок через неточний вміст омега-3 жирних кислот означає, що я взагалі не вважаю їх здоровими та ефективними добавками.

Омега-3 жирні кислоти в етильованій формі (етил-EPA та етил-DHA) менш біодоступні, ніж природні омега-3, але ця форма дозволяє концентрувати їх вміст, що робить їх застосовними у терапії.

Омега-3 кислоти у вигляді переетерифікованих тригліцеридів (rTG-EPA, rTG-DHA) – вони містяться у кращих добавках. Омега-3 жирні кислоти у природній формі, у природі, мають форму тригліцеридів. Ця форма також дозволяє концентрувати вміст, подібне етильованому, але стабільнішому. Саме у цій формі EPA використовується для лікування хвороб. Рентгенівська форма більш біодоступна, ніж омега-3 у натуральному маслі.


Підсумовуючи, які особливості повинен мати продукт риб'ячого жиру, щоб його покупка не витрачала гроші і не завдала нам шкоди?


Повинен:

  • бути з дрібної риби, а не з печінки великої риби
  • очищується шляхом ферментативної дистиляції, якої якість має контролюватись незалежним органом
  • без вітаміна А
  • бути у формі повторно етерифікованого тригліцериду
  • бути упакованим у капсули.

Така олія буде недешевою. Але витрачені на це гроші точно не пропадуть. У той же час, перед покупкою краще проконсультуватися з фахівцем, який має досвід у добавках омега-кислот, щоб він порадив нам дозу та які омега-кислоти використовувати.