Чи знали ви, що 9 з 10 людей в Україні страждають на дефіцит вітаміну D? Дефіцит вітаміну D - проблема, з якою багато людей борються восени та взимку. Якщо у вас спостерігається імунодепресія, хронічна втома та погіршення настрою, подумайте про тестування рівня вітаміну D у крові. Результати можуть стати несподіванкою - деякі люди виявляють, що рівень їх вітаміну D критично низький. Важливо уникати дефіциту «сонячного вітаміну», оскільки він виконує ряд важливих функцій. Чи знаєте ви, за що він відповідає?

Властивості вітаміну D.

"Вітамінний гормон" - один із термінів, що стосуються вітаміну D, який використовується через його великий вплив на організм людини. Рецептори, за допомогою яких він всмоктується, знаходяться в різних тканинах нашого тіла - в т.ч. ті, що будують серце, м’язи або кишечник. Його недоліки можуть бути прямою причиною багатьох системних захворювань.

Вітамін D відіграє дуже важливу роль в нашому організмі:

  • запобігає розвитку рахіту у дітей,
  • відповідає за нормальне функціонування імунної системи,
  • допомагає підтримувати м’язи та кістки в хорошому стані,
  • позитивно впливає на засвоєння кальцію та фосфору,
  • допомагає підтримувати здорові зуби.


Чому варто приймати вітамін D?

Основним природним джерелом вітаміну D є ультрафіолетове випромінювання, яке запускає синтез шкіри. У їжі це відбувається обмежено, серед інших джерел її оселедець, печінка, яйця, скумбрія та риб’ячий жир та молочні продукти. Однак поглинання харчових продуктів занадто низьке. У період з квітня по жовтень вітамін D виробляється шкірою під впливом сонячних променів, поки ми проводимо час на сонці. Іноді, однак, цієї дози недостатньо, наприклад, коли необхідно використовувати сонцезахисний крем на всій поверхні тіла або коли літо дощове. На синтез вітаміну D3 впливають також фактори навколишнього середовища, наприклад смог та вміст меланіну в шкірі. В осінньо-зимовий період організм людини не в змозі виробляти цей вітамін самостійно, оскільки недостатньо сонячного світла і їх сила занадто слабка. Саме тому рекомендується доповнювати його з жовтня по березень. За даними джерел - в нашій широті дефіцит вітаміну D виявляється у понад 50% досліджуваної популяції.

Також цікава стаття Сульфат хондроїтину як приймати і навіщо потрібен

Потреба організму у вітаміні D3

У дорослої людини добова потреба у вітаміні D3 становить щонайменше 1000 МО, припускаючи, що людина не має значних недоліків. Терапевтична доза потрібна при рівні метаболіту вітаміну D нижче 15 нг / мл - у США використовують навіть 50 000 МО препаратів. Вітамін D3 слід доповнювати немовлятам з перших днів життя - він має велике значення в профілактиці рахіту. Згідно з рекомендаціями, добова доза становить 400 ОД. Діти старше 1 року їм також слід приймати вітамін D3 у даній дозі, принаймні восени та взимку. Натомість люди похилого віку повинні приймати вітамін D3 у вигляді дієтичної добавки цілий рік завдяки здоров’ю судин та підвищенню кісткового імунітету.

Яка ваша потреба у вітаміні D?

Щоб дізнатися відповідь на це питання, потрібно зробити аналіз крові. Ви можете знайти їх у багатьох медичних закладах під назвою "Рівень вітаміну D (25-ОН)" або просто "Вітамін D (25-ОН)". Це коштує близько декількох десятків злотих. Тест можна провести в будь-який час, тому вам не потрібно постити.

З результатами аналізу крові слід проконсультуватися з лікарем, який допоможе підібрати відповідну добову дозу вітаміну D. Для одних вона становитиме 1000 МО, а для інших навіть 4000 МО. Рекомендований розмір порції залежить від базового рівня вітаміну D у крові, статі, віку та навіть ваги.

Вітамін D і K - хороший дует для здоров'я

Вітамін D найкраще працює в дуеті з кальцієм і вітаміном К - обидва жиророзчинні. Ці вітаміни підтримують вироблення та активацію білка GLA Matrix (MGP), який запобігає кальцифікації та розриву судин. З цієї причини цей набір рекомендується в основному людям старшого віку. Мало того - вітаміни D і K також покращують засвоєння кальцію і дозволяють зберігати його в потрібному місці, що в свою чергу дуже корисно для здоров’я кісток.

Найефективніші харчові добавки

Згідно з дослідженнями, харчові добавки, що містять вітамін D3, виділений з ланоліну - холекальциферолу, мають найвищу біодоступність. Це форма, яка на 87% краще засвоюється організмом людини, ніж інші форми. Ланолін отримують з овечої вовни під час її очищення - це віск із захисними функціями, застосовується у фармацевтичній та косметичній промисловості. Вітамін D3 у ланоліні утворюється подібно до нашої шкіри - під впливом сонячного світла. Отже, саме ця форма найкраще засвоюється організмом людини.

Вітамін D3 з морських водоростей - веганська альтернатива вітаміну D3

Донедавна вегани, які доповнювали вітамін D, могли використовувати лише препарати з вітаміном D2, тобто ергокальциферол. Він має іншу структуру ланцюга, і, на відміну від вітаміну D3, повністю на рослинній основі - його отримують, серед іншого, з грибів, вирощених під ультрафіолетовим світлом. Однак дослідження показують, що вітамін D2 менш ефективний, ніж вітамін D3, отриманий від тварин. Це означає, що якщо ви вживаєте однакові дози вітаміну D2 та D3, ви отримаєте кращі результати з вітаміном D3. Вчені показали, що він збільшує концентрацію вітаміну D в крові на 87% більше, ніж вітамін D2, отриманий з грибів. Крім того, дієтичні добавки з вітаміном D2 швидше втрачають свої корисні властивості. Вони сприйнятливі до температури і плину часу.

На щастя, вчені знайшли рослинне джерело вітаміну D3, тим самим вирішивши проблему багатьох веганів. Це джерело виявилося морськими водоростями, з яких можна було отримати вітамін D3 з майже ідентичним хімічним складом, як вітамін D3, з ланоліну. Дослідження показали, що вітамін D3 з морських водоростей є настільки ж ефективним, як і його тваринний аналог. Це хороша альтернатива для веганів та вегетаріанців, а також для всіх, хто обмежує продукти тваринного походження через турботу про навколишнє середовище.

Добавки - це не все - подбайте про здоровий спосіб життя

Турбота про належний рівень вітаміну D в організмі дуже важлива для нашого здоров’я. Тим більше, що явище його дефіциту в наш час вже досягає масштабів пандемії, переважно серед дорослих. Також варто подбати про правильно збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи на свіжому повітрі, завдяки чому ми збільшимо свій вплив на сонце.