Хоча про селен мало що чути, його властивості незамінні і він відіграє важливу роль у функціонуванні нашого організму. Усвідомлений прийом селену дозволяє уникнути багатьох захворювань та покращити якість життя. Селен як елемент є у багатьох харчових продуктах. Це повністю натуральний інгредієнт, який бере участь у процесі довкілля важливими мікроелементами.

Селен - властивості

Селен було відкрито 1817 року шведським хіміком Дж.Дж. Берцеліуса, але оскільки він присутній у природі в мікроскопічних кількостях, він не був предметом спеціальних досліджень до початку XX століття, коли завдяки розвитку техніки стало можливим ретельно досліджувати властивості селену або випробувати інші мікроелементи.

Селен відіграє у організмі. Насамперед, він необхідний правильного функціонування ферментів, і навіть захисту клітин від вільних радикалів і токсинів. Селен також необхідний для правильного функціонування щитовидної залози і навіть підтримує лікування болю при ревматоїдному артриті або застосовується при лікуванні депресії, хоча надміру він може викликати симптоми депресії та захворювання нервової системи.

Селен - добова потреба

Добова потреба організму у селені становить 55 мкг для чоловіків та 55 мкг для жінок. У вагітних і жінок, що годують, потреба в селені зростає до 70 мкг, а у дітей доза залежить від віку. Немовлятам необхідно 15-20 мкг, дітям від 1 до 3 років – 20 мкг, дітям від 4 до 9 років – 30 мкг, дітям від 10 до 12 років – 40 мкг, а дітям від 13 років – 55 мкг.

Селен – потужний антиоксидант

Антиоксиданти – це сполуки, які запобігають пошкодженню клітин нашого організму. Ці ушкодження викликані дією вільних радикалів, які є природними побічними продуктами процесів в організмі людини, зокрема метаболізму. Вільні радикали необхідні нашому здоров'я, але деякі чинники (паління, вживання алкоголю, стрес) можуть викликати їх надлишок в організмі, що, своєю чергою, викликає окислювальний стрес, що руйнує здорові клітини.

Окислювальний стрес тісно пов'язаний із виникненням таких захворювань, як:

  • серцеві захворювання,
  • Хвороба Альцгеймера,
  • пухлини,
  • Інсульт.

Це також показує сильний зв'язок із передчасним старінням організму.

Антиоксиданти, такі як селен, допомагають зменшити окислювальний стрес, контролюючи кількість вільних радикалів. Вони навіть нейтралізують їх надлишок та виконують захисну функцію.

Селен - знижує ризик деяких видів раку

Крім зменшення окислювального стресу селен може допомогти знизити ризик деяких видів раку. Це можливо завдяки тому, що селен має властивості зменшувати пошкодження ДНК, зміцнювати імунну систему та знищувати ракові клітини.

Наукові дослідження показують, що високий рівень селену у крові пов'язані з нижчим ризиком розвитку деяких видів раку, зокрема:

  • рак молочної залози
  • рак легенів
  • колоректальний рак,
  • Рак простати.

Селен допомагає у підтримці здоров'я серця

Багата селеном дієта може допомогти підтримувати здоров'я серця. Завдяки тому, що він зменшує запалення в організмі та окислювальний стрес, він захищає наше серце від розвитку небезпечних захворювань, у тому числі, наприклад, атеросклерозу. Включення в раціон продуктів, багатих на селен, — відмінний спосіб звести до мінімуму окислювальний стрес і запалення.

Які симптоми дефіциту селену?

Дефіцит селену може призвести до:

  • Порушення формування нігтів,
  • м'язова слабкість,
  • проблеми з серцем (вищий ризик серцевого нападу та передінфарктні стани),
  • проблеми з фертильністю,
  • гіпотиреоз
  • Набір ваги (через поганий метаболізм жирів).

Селен - Хвороба Альцгеймера та Паркінсона

Хвороба Альцгеймера є прогресуючим нейродегенеративним захворюванням та найбільш поширеною формою деменції. Це захворювання США є шостою за значимістю причиною смерті. Вважається, що окислювальний стрес тісно пов'язаний з розвитком та прогресуванням хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона та розсіяного склерозу.

Дослідження показали, що у пацієнтів із хворобою Альцгеймера вміст селену в крові нижчий. Крім того, деякі аналізи показали, що антиоксиданти в харчових продуктах та добавках можуть покращити пам'ять у пацієнтів із хворобою Альцгеймера.

Більше того, щоденне вживання багатих на селен бразильських горіхів покращує швидкість мовлення та розумові функції у пацієнтів з легкими когнітивними порушеннями.