Дефіцит вітамінів ускладнює повсякденне життя, а повне відновлення після фізичних та розумових зусиль навіть неможливе. Прекрасним прикладом сполук, що належать до вітамінів, які дуже впливають на роботу мозку і м'язів або метаболізм поживних речовин, є вітаміни групи В. З'єднання, яке виділяється в цій групі з точки зору частоти дефіциту і неприємності їх симптомом є кобаламін.

Що таке вітамін B12?

Вітамін B12, також відомий як кобаламін, є одним із восьми вітамінів групи B. Це водорозчинний вітамін, назва якого пов'язана з наявністю в його молекулі елемента кобальту. Цей вітамін є одним із найскладніших за хімічною будовою низькомолекулярних сполук, присутніх у продуктах харчування.

Його відкрила Дороті Ходжкін, британський біохімік, яка отримала Нобелівську премію у 1964 році за роботу над вітаміном B12. Цікаво, що корисні властивості цієї сполуки були виявлені ще до того, як було описано її структуру. Тридцятьма роками раніше (1934 р.) Нобелівську премію було присуджено Вільяму Мерфі, який зауважив, що вживання в їжу печінки (як ми знаємо сьогодні — потужного джерела вітаміну В12) призводить до покращення здоров'я людей з перніціозною анемією. Варто відзначити, що навіть у 1920-ті роки це захворювання нерідко призводило до смерті.

Які властивості вітаміну В12?

Безперечно, з усіх вітамінів групи В кобаламін має найскладнішу структуру. Це з'єднання, яке впливає на низку реакцій та змін в організмі. Його властивості дозволяють використовувати його як кофактор («підсилювач» ферментативної активності), кофермент (фермент, що взаємодіє з іншими) і регулятор експресії генів. Це означає, що багато біологічних процесів, що протікають у фізіологічних умовах, були б неможливі без вітаміну В12. Найбільш характерними функціями кобаламін є участь в утворенні еритроцитів або мієлінової оболонки нервів.

Які джерела вітаміну В12?

Вітамін В12 у їжі
Відносно невелика група харчових продуктів, що є добрим джерелом вітаміну В12, вважається основною причиною масштабів дефіциту вітаміну В12 у світі. Ця сполука не надходить в організм із рослинною їжею, тому етичні переконання чи бідність можуть легко призвести до його дефіциту. Вегани та жителі слаборозвинених районів Індії, а також люди з недиференційованим харчуванням мають найнижчий вміст вітаміну В12 у своєму раціоні. Найбагатшими джерелами цієї сполуки є субпродукти, риба, м'ясо та молочні продукти. Яйця, як і раніше, забезпечують невелику кількість.


Хто схильний до ризику дефіциту B12?

Крім згаданих вище людей, які вживають рослинну їжу, дефіцит вітаміну В12 схильні кілька груп людей. У першу чергу це вагітні жінки, яким у зв'язку з наявністю нового організму, що розвивається всередині організму, потрібні практично всі поживні речовини в підвищеній кількості. Вітамін В12 має особливе значення для розвитку, тому що впливає на структуру оболонок нервів, які захищають нерви та покращують передачу сигналів між ними.

Інша група – це люди із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, які проявляються мальабсорбцією. Запальні захворювання кишечника або вимагають оперативного втручання в систему травлення можуть сприяти ослабленню активності внутрішнього фактора, що контролює всмоктування вітаміну В12. Біодоступність цієї сполуки погіршується також при перніціозній анемії, що порушує функціонування слизової оболонки шлунка, а також при застосуванні препаратів підвищеної кислотності шлунка.

Як дозувати вітамін B12?

Для того, щоб вітамін B12 ефективно виконував свої завдання в організмі, його необхідно щодня вживати з їжею. Передбачається, що з 14 років і жінки, і чоловіки повинні споживати близько 2,4 мкг кобаламіну на добу. Вагітні жінки повинні збільшити цей запас до 2,6, а жінки, що годують, до 2,8 мкг.

Порція риби та порція молочних продуктів на день повинні відповідати добової потреби кожної дорослої людини, яка не бореться з мальабсорбцією. Як правило, для швидкого заповнення кобаламіну в організмі використовують добавки, а в крайньому випадку ще внутрішньом'язові ін'єкції. Дози вітаміну B12 у добавках зазвичай перевищують 100% добової потреби, тому що всмоктування обмежене активністю внутрішнього фактора, що забезпечує всмоктування.

Симптоми дефіциту вітаміну B12

Якщо лабораторний аналіз показує рівень вітаміну В12 нижче 150 пг/мл, варто перевірити рівень метаболіту цієї сполуки, тобто. метилмалонової кислоти. Результат понад 0,271 мікромоль на літр є досить очевидним показником дефіциту.


У разі дефіциту вітаміну В12 слід здійснити ще один додатковий діагностичний тест. Ну а надто низький рівень цієї сполуки в організмі призводить до підвищення рівня гомоцистеїну в організмі, а його надлишок пов'язаний із підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань. Перевищення 15 мкмоль цієї сполуки на літр крові може вказувати на помірну гіпергомоцистеїнемію, яка має спричинити реакцію. Звичайно, аналіз крові з мазком також є добрим індикатором потенційного дефіциту В12.


Оскільки вітамін B12 має багато функцій в організмі, його дефіцит проявляється на багатьох рівнях життя. Крім того, що дефіцити можуть призвести до порушень розвитку плода, вони також можуть обмежувати якість життя у дорослому та літньому віці. Одним із наслідків дефіциту є анемія, яка може виявлятися запаленням язика, блідістю шкіри, почуттям виснаження, нерегулярним серцебиттям або навіть зниженням фертильності. Настрій, концентрація та пам'ять можуть погіршитися.

У якій формі слід обирати вітамін В12?

Серед харчових добавок найбільш ефективною вважається хімічна форма метилкобаламіну, оскільки вона має високу біодоступність. Колись популярний ціанокобаламін використовується дедалі рідше. Дозування має бути адаптоване до вашої дієти, а в клінічних випадках та до результатів діагностичних тестів. Застосування капсул та під'язикових крапель одночасно ефективно та зручно.