Залізо є важливим мікроелементом, який впливає на правильне функціонування багатьох тканин нашого організму. Це надзвичайно важливо з погляду жінок, у яких концентрація заліза тісно пов'язана із самопочуттям, зумовленим гормональним балансом.


Залізо має більше оздоровчих властивостей, серед яких слід відзначити підтримку імунної системи та постачання організму киснем або участь у багатьох ферментативних реакціях. Недарма спортсмени у співпраці з дієтологами уважно стежать за концентрацією заліза у своєму організмі, адже воно небайдуже впливає на спортивні результати.

железо в таблетках

Залізо - властивості

Залізо як інгредієнт у раціоні і у вигляді добавок має багато доведених властивостей, що надають сприятливий вплив на організм людини. Проте варто пам'ятати, що у разі має значення правильне кількість заліза, інакше кажучи, найголовніше у разі – баланс.


Залізо дійсно сприяє ефективному функціонуванню нервової тканини, сприяє правильному перебігу вагітності, покращує роботу імунної системи, впливає на організм людей, які займаються спортом, що призводить до кращих спортивних результатів, та бере участь у багатьох ферментативних та гормональних реакціях, впливаючи на загальне регулювання організму.

Яка роль заліза в організмі?

Залізо є ключовим компонентом білка, що називається гемоглобіном. Завдяки цьому білку організм людини та її тканини можуть ефективно забезпечуватись киснем, що гарантує правильне функціонування всього організму. Вже одна ця властивість доводить велике значення заліза у контексті підтримки здоров'я людини. Наслідуючи цю тему, залізо є елементом, що впливає на каталіз багатьох ферментативних реакцій. Він у ролі кофактора, тобто. речовини, що прискорює дію багатьох біохімічних реакцій


Залізо є інгредієнтом, що позитивно впливає на роботу нервової системи. Виявляється, його правильна концентрація сприяє підтримці ефективного функціонування когнітивних функцій, які відповідають реакції, пов'язані з високою активністю нервової системи. Якщо ми відчуваємо дефіцит заліза, ми можемо відчувати симптоми, схожі на феномен мозкового туману, тобто тимчасове погіршення уваги та концентрації. Тому варто пам'ятати про правильне харчування, багате на залізо, і при необхідності звертатися до відповідних добавок, що знижують дефіцит цього елемента.

роль железа

Правильна концентрація заліза також сприяє покращенню фізичного стану. Постійне обтяження організму силовими тренуваннями пов'язане з руйнуванням комплексів заліза, що може спричинити його дефіцит в організмі. У такій ситуації важлива правильна дієта та добавки. Залізо також відповідає за нормальне функціонування та насичення м'язів киснем. Цей елемент входить до складу білка міоглобіну, що забезпечує киснем м'язи, що працюють. Якщо ми страждаємо від дефіциту заліза, м'язи будуть менш насичені киснем, що призведе до зниження фізичної працездатності та послаблення м'язової сили.


Імунна система – ще одна область, ефективність якої залежить від концентрації заліза. Завдяки цьому компоненту організм людини через імунну систему здатний виробляти більше лімфоцитів, характерних для даних антигенів, що сприяє кращому виведенню збудників з організму та ефективнішій боротьбі з прозапальними зовнішніми факторами. Тут варто згадати роль заліза у темі антиоксидантної активності. Прозапальні фактори викликають стрибок концентрації медіаторів запалення у вигляді цитокінів. Відповідна концентрація заліза в організмі допомагає видаляти надлишок вільних радикалів, що сприяє більш тривалому підтримці гомеостазу організму.


Залізо також грає роль правильному функціонуванні щитовидної залози, щитовидної залози. Цей елемент необхідний для процесу йодування тирозину, який надалі призводить до синтезу гормонів щитовидної залози та глобальної гормональної регуляції через роль щитовидної залози та її гормонів у цьому процесі.


Залізо є надзвичайно важливим елементом під час вагітності, коли потреба у цьому інгредієнті значно зростає у зв'язку з динамічним розвитком плоду в організмі матері. Тому можна сказати, що правильне значення заліза в організмі гарантує правильний перебіг вагітності.

Продукти, багаті на залізо

изделия из железа

Після того, як ми усвідомлюємо, наскільки важливим є залізо для нашого організму, варто запитати себе, де його можна знайти в природній формі? Існує сувора група продуктів харчування, багатих на цей інгредієнт і які повинні бути включені в раціон кожної людини, яка бажає подбати про своє здоров'я та фізичний стан. Серед продуктів, багатих на залізо, можна знайти продукти рослинного та тваринного походження, а це означає, що кожна група людей, які дотримуються різних систем харчування, зможе збалансувати свій раціон по залізу.


Перш ніж збалансувати дієту залізом, варто мати на увазі, що цей інгредієнт характеризується різним ступенем засвоєння в організмі, залежно від джерела походження. Залізо тваринного походження (так зване гемове залізо) характеризується майже вдвічі більшою засвоюваністю, ніж залізо рослинного походження (так зване негемове залізо).

Серед джерел заліза тваринного походження можна назвати:

  • Нежирне червоне м'ясо
  • Ніжки птиці
  • Печінка
  • Свинина
  • Риби
  • Яєчні жовтки

Серед джерел рослинного заліза можна назвати:

  • Насіння гарбуза
  • Какао
  • Соя
  • Насіння бобових
  • Мигдаль
  • Цільнозернові продукти

Існують способи збільшити засвоєння заліза у негемовій формі, тобто у формі рослинного походження. Одним із кращих інгредієнтів для підтримки засвоєння цієї сполуки є вітамін С, тому його джерела вітаються у вегетаріанських та веганських стравах.

Симптоми дефіциту заліза

Незначні недогляди у харчуванні та неправильний спосіб життя – основні причини низького рівня заліза в організмі. Ці недоліки можуть, звичайно, з'являтися при специфічних метаболічних захворюваннях, проте вони потребують поглибленої медичної діагностики.


За поганого способу життя неважко розвинути залізодефіцитні стани.

Потім можуть виявитися перші ознаки його дефіциту у вигляді наступних симптомів:

  • анемія
  • Хронічна втома
  • Слабкість
  • Схильність до інфекції
  • Швидка втома
  • Аритмія
  • Частіші крововиливи
  • Проблеми з пам'яттю
  • Бліда шкіра
  • Запалення кишечника


Більшість цих симптомів виглядають безневинними. На початку зазвичай підозрюють проблему недосипання, втоми від роботи і т. д. Однак пізніше може виявитися, що симптоми стосуються не тільки самопочуття, а й починають виявлятися несприятливі зміни шкіри та гормональні зміни. з'являються, які додатково впливають наш організм.


За перших підозр слід відносно якісно провести необхідні діагностичні дослідження, які дозволять визначити рівень харчування організму. Також у такому разі варто звернутися до фахівця, який надалі направить людину на відповідні аналізи, а за необхідності призначить відповідні ліки та надасть рекомендації. Не варто недооцінювати симптоми дефіциту заліза, оскільки вони можуть характеризуватись наявністю хронічного стану залізодефіциту, що може означати необхідність ефективного введення препаратів заліза чи відповідних препаратів.

Чи варто приймати препарати заліза?

Коли людина не має проблем з дефіцитом заліза, вона регулярно модифікує свій раціон і стежить за своїм способом життя, немає необхідності в додатковому прийомі цього інгредієнта. Коли ми маємо справу з людиною, яка страждає від симптомів дефіциту заліза або має діагностований дефіцит заліза, варто застосовувати добавки заліза, щоб ефективно зменшити його дефіцит і позитивно вплинути на регуляцію здоров'я організму.


Через сучасний спосіб життя значної частини населення земної кулі в таких людей можна запідозрити дефіцит заліза. Тоді варто заздалегідь провести відповідні тести, щоб виявити потенційні дефіцити та на їх основі визначити, чи варто використовувати препарати заліза. Звичайно, у разі дефіциту варто звернутися за якісним препаратом заліза, який добре позначиться на здоров'ї та самопочутті людини.


Також варто пам'ятати, що на ринку добавок є різні препарати заліза, деякі з них мають залізо у гемовій формі, інші – у негемовій. Ті, що містять негемове залізо, також містять інші речовини, які сприяють засвоєнню цієї форми заліза. Це означає, що додавання цього інгредієнта у разі дефіциту може здійснюватись людьми, які дотримуються класичної дієти, а також тими, хто дотримується вегетаріанської та веганської дієти.

Як дозувати залізо?

Дозування заліза слід проводити безпечно. Через безліч препаратів, доступних на ринку, варто дотримуватися інструкцій або рекомендацій, розміщених виробником на етикетці цього продукту. Дотримання цих рекомендацій гарантує надходження відповідної та безпечної кількості заліза з даного препарату. Завдяки цьому не виникне проблем із можливим передозуванням заліза, яке також характеризується своїми симптомами, такими як сонливість, субфебрильна температура, нудота та блювання, біль у суглобах, подразнення.


Тому варто пам'ятати про певну обережність. Залізо є інгредієнтом, необхідним для правильного функціонування організму, але також потребує відповідного підходу у разі прийому добавок, якому має передувати консультація з лікарем та дієтологом.