Поняття про вітаміни було вжито більше 100 років тому завдяки роботі польського хіміка Казімежа Функа. Протягом кількох десятків років розроблялися методи профілактики дефіциту цих сполук, адже адекватне потребам організму споживання вітамінів (і в тому числі мінералів) дається далеко не всім. Завдяки науковим відкриттям тепер можна швидко забезпечити організм великими дозами необхідних для здоров'я нутрієнтів та ефективно запобігти дефіциту, що небезпечний і знижує якість життя.

Що таке полівітаміни?

Для простоти полівітамінний препарат прийнято називати біологічно активною добавкою, що складається як з вітамінів, і з мінералів. Вони можуть приймати різні форми, від найбільш комплексних продуктів, що забезпечують організм повним спектром цих сполук, додатково доповнених сполуками з аналогічними функціями до добавок, спрямованих на регулювання певної області тіла. Все частіше ці препарати складаються таким чином, що активні сполуки супроводжуються екстрактами природного походження, які можуть підтримувати абсорбцію та стабільність. Приклади включають екстракти цитрусових, кропиви та перцю.
Більшість поживних речовин, що містяться в полівітамінах, присутні у дозах, що покривають 100% середньої добової потреби дорослої людини. Зазвичай весь склад полівітамінів міститься в одній капсулі/таблетці. Однак для отримання більших і оптимальних доз цей склад дедалі частіше ділять на 2 окремих блістери. Однією з форм поділу є відокремлення вітамінів від мінералів, щоб ви могли споживати їх окремими порціями. Іншою популярною формою поділу вітамінів та мінералів є поділ на ранкові та вечірні таблетки, тут часто додають допоміжні речовини, такі як гуарана для ранкової дози та мелатонін для вечірньої дози.

Які вітаміни містить полівітамін?

Добавки, звані полівітамінами, містять вітаміни та мінерали у найкращій хімічній формі з погляду засвоюваності. Питання біодоступності обговорювалося вченими від початку досліджень біологічно активних добавок. Основна мета виробництва продуктів, спрямованих на пригнічення або лікування дефіциту, полягає в тому, щоб максимально можлива кількість діючої речовини досягала тканин-мішеней, а найменша кількість виводилася з сечею або фекаліями.
До складу полівітамінів входять як водо-, так і жиророзчинні вітаміни. До перших відносяться вітамін С (аскорбінова кислота), а також комплекс вітамінів групи В, у тому числі вітамін В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 (ніацин), В5 (пантотенова кислота), В6 (піридоксин), В7 (біотин) ), В9 (фолієва кислота) та В12 (кобаламін). До групи вітамінів, для засвоєння яких необхідна присутність жиру, відносяться вітаміни А (ретинол, каротин), D (D2 – ергокальциферол, D3 – холекальциферол), E (токоферол) та K (K1 – філлохінон, K2 – менахінон). .


Серед мінералів, що входять до складу препаратів, званих полівітамінами, зазвичай згадуються ті, які найважче забезпечити. Немає сенсу включати ці препарати, наприклад, натрій (інгредієнт кухонної солі) або фосфор (інгредієнт більшості харчових продуктів). Найбільш поширеними елементами полівітамінів є залізо, цинк, мідь, марганець, кальцій, магній, калій, селен і йод.

Коли приймати полівітаміни

Дефіцит поживних речовин, включаючи дефіцит вітамінів, може бути викликаний, серед іншого, смаковими уподобаннями та огидою, харчовою непереносимістю та алергією, а також наявністю їжі та фінансовим становищем, або проблемами із засвоєнням поживних речовин, або виключно підвищеним попитом.

Хто найбільше схильний до ризику дефіциту?

Уподобаннями, які можуть призвести до дефіциту деяких вітамінів і мінералів, є, наприклад, веганська дієта, а також огида, пов'язана з яйцями, молочними продуктами або м'ясом, субпродуктами та рибою. Продукти тваринного походження, крім того, що вони забезпечують солідну кількість білка, також є висококонцентрованим джерелом вітамінів та необхідних елементів. Найчастіше у цих груп людей зустрічається дефіцит вітамінів В12 та D, а також заліза та йоду.


Проблема з рослинними дієтами полягає не тільки в низькому вмісті певних поживних речовин, а й у високому вмісті клітковини та антипоживних речовин, які можуть заважати процесу засвоєння. З недоліками, характерними для веганських дієт, тісно пов'язані недоліки, що виникають внаслідок нестачі продовольства чи низького соціально-економічного статусу. Веганська дієта (але використовується мимоволі) зазвичай спостерігається у людей, що живуть у найбідніших регіонах світу.


Харчова непереносимість та алергія, які можуть вимагати втручання у вигляді добавок, включають, серед іншого, ті, що пов'язані з молочними продуктами та яйцями. Це висококонцентровані джерела поживних речовин, усунення яких потребує компенсації з погляду білків, а також вітамінів та 

мінералів. Як і у випадку веганських дієт, а також у разі спеціальних дієт, пов'язаних з алергією та непереносимістю, може бути особливо необхідним додатковий запас деяких вітамінів групи В, а також вітаміну D3 або кальцію та йоду.


Використання полівітамінних препаратів також дуже популярне серед спортсменів і людей, які борються з деякими захворюваннями або ведуть спосіб життя, далекий від довголіття і здоров'я, що рекомендується. Для людей з високим рівнем фізичної активності багатокомпонентні добавки можуть допомогти компенсувати втрату основних поживних речовин, пов'язану з підвищеним метаболізмом та потребою у регенерації.

Групи найвищого ризику

Людям з порушенням всмоктування (наприклад, при кишкових захворюваннях) або виявляють підвищену потребу у вітамінах і мінералах через підвищене споживання алкоголю або куріння, часто необхідні добавки, тому що в цьому випадку їжа недостатня для компенсації дефіциту. Хороший приклад - залізо, магній, калій, а також вітаміни С, D та групи В.

Які полівітаміни вибрати?

Полівітамінний препарат слід вибирати таким чином, що найкраще відповідає вашим потребам. Ви повинні спочатку оцінити свій спосіб життя в цілому, включаючи в основному рівень фізичної активності та дієту. Люди, які дотримуються одноманітної, маложивильної та сильно переробленої дієти, а також люди, які страждають від недоїдання або виявляють дуже високий рівень фізичної активності, як правило, повинні вибирати полівітаміни з максимально широким спектром легкозасвоюваних сполук.


Веганам можуть знадобитися залізо, йод і, зокрема, вітаміни B12 та D3. Людям із клінічними симптомами недостатності слід орієнтуватися на багатокомпонентні препарати, але спрямовані на підтримку лікування деяких захворювань. Приклади включають препарати заліза з вітаміном С, фолієвою кислотою і вітаміном B12 для людей, які страждають на анемію, а також добавки з кальцієм, магнієм і вітамінами D3 і K2 для людей, які схильні до остеопорозу або вже борються з ним.